Działania w latach 2000 - 2013
Maj 2000
- Powołanie Stowarzyszenia na Rzecz Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabo Widzących „Spojrzenie” z siedzibą przy ul. Dziewanny 24 w Łodzi.
Grudzień 2000
- Otrzymanie pierwszej dotacji na imprezę integracyjną „Spotkanie z Mikołajem”.
2002 - 2013
- Cykliczne spotkania piknikowe we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi.
2003
- Utworzenie NZOZ „SPOJRZENIE”, świadczącego nieodpłatne specjalistyczne usługi okulistyczne i rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży niewidomej oraz słabo widzącej.
2003 - 2006
- Ogólnopolskie Spotkania Integracyjne dla dzieci i młodzieży słabo widzącej i niewidomej: „Nasza mała i wielka ojczyzna”, „Jesteśmy dziećmi w Europie”, „Jesteśmy dziećmi świata”, „Wehikuł czasu”
2003 - 2013
- Imprezy „mikołajkowe i choinkowe” dla małych dzieci niewidomych i słabo widzących.
- Przygotowanie termowypukłych pomocy tyflodydaktycznych w ilości 2000 sztuk dla uczniów z dysfunkcją narządu wzroku.
2003 - 2013
- Zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży słabo widzącej i niewidomej.
2004 - 2008
- Wizyty domowe - rehabilitacja 80 małych dzieci niewidomych i słabo widzących w Łodzi i na terenie woj. łódzkiego.
2005
- Badania przesiewowe w szkołach masowych dla 200 dzieci na terenie woj. łódzkiego z wykorzystaniem programów: „Widzę”, „Słyszę”, „Mówię”.
2005 - 2008
- Warsztaty rehabilitacyjne dla rodziców z dziećmi niewidomymi i słabo widzącymi w Borkach k/ Łodzi.
2009
- Obóz z elementami terapii pedagogicznej i rehabilitacji podstawowej dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu wzroku - Zakopane.
- Obóz z kursem przygotowującym młodzież niewidomą i słabo widzącą do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym i w społeczeństwie - Zakopane.
- Uzyskanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego
2009 - 2011
- Indywidualne zajęcia rehabilitacyjne i usamodzielniające dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją narządu wzroku.
2010
- Kursy i szkolenia wyjazdowe zwiększające samodzielność i zaradność życiową młodzieży z dysfunkcją narządu wzroku - Zakopane, Poddąbie.
- Utworzenie sekcji „Goalball” (piłka toczona) dla niewidomych i słabo widzących w Ośrodku przy ul. Dziewanny 24.
- Wydanie Poradnika dla rodziców dzieci z uszkodzonym wzrokiem dotyczącym rozwoju komunikacji i mowy.
- Kurs z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo (Zakopane).
2011
- Szkolenie tyflologiczne dla młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo.
- Kurs tyflologiczny dla młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo (Bukowiec).
- Kurs z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo (Zakopane).
- Dzień Białej Laski - impreza integracyjna dla dzieci z SOSW nr 6 i Szkoły Językowej.
- Podnoszenie kompetencji nauczycielskich (tyflopedagogów) w zakresie stosowania notacji brajlowskiej, zasad adaptacji materiałów i grafiki (ilustracji, map, rycin) dla uczniów niewidomych i słabo widzących - szkolenie dla 40 tyflopedagogów.
2012
- Organizacja dwóch działań pod wspólnym tytułem "Integracja społeczna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej" dofinansowanego przez RCPS.
- Działanie I. 3-dniowe warsztaty wyjazdowe dotyczące procesu integracji społecznej osób niepełnosprawnych.
- Działanie II. Dzień Białej Laski regionalną imprezę kulturalną dla 45 dzieci i młodzieży dla dzieci z SOSW nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 120.
- Prowadzenie ciągłej rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo w ramach projektu „Start 2” dofinansowanego przez PFRON, którego celem było zwiększanie samodzielności i zaradności życiowej beneficjentów. Projekt nadal jest kontynuowany.
- Przeprowadzenie 2 wyjazdów szkoleniowych dla młodzieży z dysfunkcją narządu wzroku, których celem było zwiększanie samodzielności i aktywizacji zawodowej beneficjentów. Projekt „Uwierz w siebie” dofinansowany został przez PFRON.
2013
- Prowadzenie indywidualnych zajęć usamodzielniających dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej - w ramach projektu „Start 2” dofinansowanego przez PFRON.
- Organizacja wyjazdu młodzieży niewidomej i słabo widzącej na otwarcie ogrodu zmysłów sensorycznych Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem.
- Przeprowadzenie 3 dniowych warsztatów wyjazdowych dla nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 6 w Łodzi oraz osób wspierających (lekarz okulista, pielęgniarka), dotyczących szeroko rozumianej integracji społecznej dofinansowanego przez RCPS.
- Organizacja integracyjnej imprezy kulturalnej dzieci niewidomych i słabo widzących oraz uczniów szkoły ogólnodostępnej w ramach projektu “Dzień Białej Laski-święto osób niewidomych i słabo widzących” dla dzieci z SOSW nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 122 dofinansowanego przez RCPS.
- Organizacja V Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
- Współorganizowanie dwóch Pikników integracyjnych na terenie SOSW nr 6 skierowane do dzieci młodzieży niewidomej i słabo widzącej oraz ich rodzin.
- Sfinansowanie „Spotkania Wigilijnego” dla wychowanków internatu w SOSW nr 6.